šébr 2022 – trasa

Plán cesty je rozdělen do 4 etap viz níže. Celkem má trasa 85km, volným tempem cca 2hod30min (průměrně 35km/h). Cesta je plánovaná mimo rušné cesty, ale pozor, některé úseky cesty v lese jsou poměrně úzké, opatrně tedy prosím. Každý účastník po celou dobu samozřejmě musí dodržovat pravidla silničního provozu. Celá jízda je na vlastní nebezpečí, SKM nebere na sebe žádnou odpovědnost! Těšíme se v sobotu 14/05 na viděnou! (změna programu vyhrazena).

Hlavní cíl letošní cesty – Karlovo údolí, Karltal, s několika desítkami zaparkovaných vozidel, možná jsou i nějaká naše klubová NKB.

1. ETAPA, Koupaliště Varnsdorf – Šébr – Česká Kamenice, 25km, cca 40min. Vyrazíme nejpozději ve 14:00, projedeme Dolní Podluží po silnici II/264, která byla mezi válkami první vyasfaltovanou cestou v severních Čechách, zahneme na Mýtě směr Praha po silnici I/9. Vyjedeme Šébr opět s myšlenkami na ty borce z dvacátých let a vidinou 25tis nadšených diváků kolem trati. Na Nové Huti zahneme doprava na silnici III/26322 a projedeme Kytlice a Mlýny až do České Kamenice. V centrum na Náměstí Míru uděláme přestávku asi 30min a počkáme na ze Šébru zadýchané opozdilce s málo koňmi pod kapotou. Česká Kamenice hrála v minulosti významnou roli pro náš klub, sídlilo zde hned několik členů klubu NKB. Je možno dáti si rychlou kávu atp. BONUS – Pokusíme se zajistit změření účastníků v úseku původní tratě, tedy start u benzínové pumpy EuroOil a cíl pod novou lávkou na Šébru. Start bude letmý průjezdem a půjde o jízdu pravidelnosti, což znamená, že vozidlo musí projet úsek ve stanoveném čase. Vteřiny nad ale i pod limit znamenají penalizaci. Časový limit bude stanoven na 4min30sec.

zdroj mapy.cz

2. ETAPA, Česká Kamenice – Doubice – Krásná Lípa (pouze seřazení formace), 20km, cca 40min. Po dojetí opozdilců se vydáme z České Kamenice na sever po silnici III/26313, projedeme Kunratice (první z dnešních dvou), obce Lipnice a Studený. Za obcí Studený na křižovatce vpravo na silnici III/25861 a po asi kilometru zahneme vlevo na silnici III/2653 směr Doubice. Pozor opatrně, za obcí Studený a před obcí Doubice je extrémně točitá a úzká silnice! Skrze Doubici se držte směr Krásná Lípa po cestě III/2652. Pozor, na začátku Krásné Lípy odbočte správně do ulice Elišky Krásnohorské abychom najeli na silnici II/263 ještě před Benzinou. To nám umožní se seřadit se před náměstím Krásná Lípa na široké silnici II/263, tedy zhruba před vilou Alfreda Hielleho. obrovská stavba s velikou zahradou po pravé straně. Počkáme na opozdilce a zformujeme tak opět konvoj pro průjezd Křinického náměstí. Alfred Hielle stál u založení automobilky Bugatti.

zdroj mapy.cz

3. ETAPA, Krásná Lípa (pouze seřazení formace) – Brtníky – Karlovo údolí u Šluknova, 16km, cca 30min. Na náměstí zahneme vlevo a pojedeme po silnici II/265 směr Velký Šenov. Asi 800m za náměstím věnujte pozornost č.p. 24 a 26 (50.9157267N, 14.5014919E) vpravo, zde stála autodílna a sídlo prvního dealera Bugatti v Čechách Rudolfa Köglera!! Kdo nosí „jégrovky“, tak si po cestě vlevo všimne této vily po levé straně (50.9196125N, 14.4914444E) a místa bývalé továrny Gustava Adolfa Jägera (50.9187597N, 14.4919711E), který zde tento dokonale funkční oděv vymyslel a vyráběl. Jäger i jeho syn byli členové klubu, viz foto z roku 1934 na našem webu pořízené ke 20. výročí založení klubu právě v Karlově údolí. Hlavní roli na fotografii hraje jejich rodinný vůz De Dion Bouton zakoupený roku 1901. Po silnici II/265 projedeme obec Vlčí Horu do obce Brtníky. Tam zahneme doprava na Rumburk na cestu III/2657 ale jen krátce, a po 300m zahneme doleva směr Kunratice, silnice III/2668. Druhé Kunratice po cestě je místo, kde rumburský rodák Albin Liebisch vyráběl své legendární motocykly Böhmerland. Etapu zakončíme a větší přestávku si uděláme v Karlově Údolí.

Karlovo údolí byl hotel, restaurace, zahrada, dětské hřiště, lesní jezírko s lodičkami a lesní divadlo. Místo hrálo velmi významnou roli pro náš klub. Často zde totiž začínaly projížďky a startovaly různé závody klubu. Uvítá nás současný majitel a poví nám něco málo k historii a budoucnosti objektu. Tělo protáhneme chůzí kolem lesního jezírka. Přímo před hotel pojedou pouze meziválečná vozidla (omezený prostor). Zbytek vozidel zaparkuje na prostorné přilehlé louce. Bude pro nás připraveno občerstvení – čaj, káva, domácí palačinky, pivo, limonáda!.

zdroj mapy.cz

4. ETAPA, Karlovo údolí – Rumburk – koupaliště Varnsdorf, 25km, cca 40min Z Karlova údolí pojedeme již bez zastavení až zpět na koupaliště Varnsdorf. Vyjedeme z údolí a zahneme doleva na silnici III/2658 směr Staré Křečany. Tam zahneme opět vlevo a napojíme se na III/2657 po které dojedeme do Rumburku, kde to vezmeme přes náměstí. POZOR – detailní cesta na náměstí Rumburk – pokud se kolona neroztrhne, bude to jednoduché. Jinak tedy za městským úřadem zahneme doleva do ulice 2. polské armády, u bývalé garáže Wenzel Krauseho (50.9554903N, 14.5536986E), veledůležitého to člena našeho klubu mezi válkami (viz náš web), zahneme do ulice Růžové, kolmo přejedeme Jiříkovskou, pokračujeme Dolní a zahneme Matušovou na náměstí, které elegantně obkroužíme dokola a opustíme ulicí Palackého směr Německo. Na náměstí si všimneme rohového domu č.p. 12/3 (50.9518028N, 14.5583119E) kde sídlil hotel u Zlatého Lva (Zum golden Löwen) a kde byl roku 1914 založen náš klub. Zavítáme k sousedům udělat parádu, projedeme Seifhennersdorf, a dále profrčíme skrze Varnsdorf po Mariánské, Kmochově, Pražské a Československých letců až na koupaliště. Předpokládaný návrat na koupaliště je do 18hod.

zdroj mapy.cz

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *