II. ročník akce „zimní šébr“ 2023

Fotogalerie z akce je ZDE.

Video z akce je ZDE.

V neděli 19.2.2023 se od 13hod uskutečnil druhý ročník happeningu našeho klubu SKM s názvem Zimní Schöberbergrennen. Stejně jako vloni při prvním ročníku bylo cílem akce sdružit přátelé motorismu na jedno pohodové víkendové odpoledne, vytrhnout je tak ze zimní hibernace a oslavit a propagovat bohatou historii mezinárodních motoristických závodů dvacátých let minulého století jenž dosáhly světového věhlasu – Schöberbergrennen. Podmínka účasti zimního závodu je pouze jedna – alegorické sáně s tématikou právě meziválečného motorismu nebo alespoň dobové oblečení.

Letos se na trati střetly dva závodní týmy a tři závodní stroje. Tým „Jára Racing“ se představil s luxusním obrovským modelem meziválečného závodního vozu s řiditelnou přední nápravou a váhou snad 100kg. Odvahu zkrotit tento titanik našel pouze jeho tvůrce, jezdec smrti Vašek. Tým „Bulejko Arrows“ dorazil s osvedčeným modelem Bugatti Typ 32 Tank z loňského ročníku. Bugatku pilotoval mladý nadějný jezdec „mustache“ Ríša. Připomínáme, že tento reálný vůz se objevil na Šébru poprvé (a naposledy) přesně před sto lety v roce 1923 pilotovaný Čeňkem Junkem vedle něhož seděla jeho půvabná žena Eliška Junková! Tým BA také poprvé přihlásil do nově založené kategorie motocykl Čechie – Böhmerland, ten osedlal principál týmu „létající“ Pavel. Motocykly Čechie, jak je známo, se vyráběly na sever od Šébru u nás ve Šluknovském výběžku.

Technici obou týmů od deštivého rána bedlivě sledovali předpověď počasí v obavách o sjízdost tratě s dilematem volby správné sady pneumatik, resp. lyžařských vosků. Avšak rosničkám předpověď vyšla na výtečnou, neboť přesně ve 13h déšť se sněhem zcela ustal a dokonce dle předpovědi trať osvítilo slunce! Počasí tedy nakonec vyšlo na výbornou, mraky se rozestoupily a závod se uskutečnil téměř pod modrým nebem. Všichni zúčastnění podávali skvělé výkony a se záludnostmi tratě v podobě lysin si hravě poradili. Vítězem letošního ročníku se tak staly všechny tři stroje a závodníci. Škoda jen, že diváky odradilo počasí (dva dny deště) a na závod dorazila fandit jen hrstka věrných tifosi.

Třetí ročník proběhne sice až příští zimu, nicméně na svých modelech závodních Walter, Bugatti, Mercedes, Austro-Daimler, Tatra, L&K, Praga, Amilcar či snad motocyklů Böhmerland, Ariel, H&D, BSA, Sunbeam, Eber, DKW, Bekamo, Triumph a dalších již můžete pracovat! V roce 2024 tak budeme doufat v hojnou účast jak závodních týmů a jejich modelů tak i diváků!

Start závodu je přímo na vrcholu Šébru (přesněji ve Stožeckém sedle) a trasa vede podél silnice, viz mapka níže a zde: https://en.mapy.cz/s/cujokecoze. Jde o pěkný široký přímý svah s konstantníma téměř 13%, ideální pro sáňkování. Obrovskou výhodou tratě je, že se na ní díky umístění, orientaci a zalesnění drží sníh velmi velmi dlouho.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *